İngiltere

Gerekli Evraklar 
GÖREV BÖLGESİ

Görev Bölgesi ayrımı yoktur. Başvuru ve parmak izi işlemleri  Ankara, İstanbul, İzmir, Gaziantep, Bursa Başvuru Merkezlerinden ve 52 GBP ek ödeme ile İzmir, Adana ve Antalya Başvuru Merkezlerinden yapılabilir. Ankara ve İstanbul harici diğer başvuru merkezlerinde sınırlı kontenjan bulunmaktadır ve her gün başvuru kabul edilmemektedir. Bu başvuru merkezlerinde Vize sonuçlanma süresi daha uzundur. İstanbul harici diğer şehirlerden yapılacak başvurular için bizimle irtibata geçiniz.

EVRAK LİSTESİ

Ana Evraklar:
* İngiltere Taslak Form (aşağıda tarafınıza sunulmuştur)
* Pasaport ve varsa eski pasaport asılları ile kopyaları ( Geçerli pasaportun en az 6 ay geçerliliği ve 2 adet boş vize sayfası olmalıdır)
* Son 6 ay içerisinde çekilmiş, pasaport ve vizelerde kullanılmamış 2 adet 35 mmx 45 mm ebatlarında arka fon beyaz orjinal vesikalık fotoğraf
* Kimlik fotokopisi
* Uçak Bileti Rezervasyonu ile Otel Rezervasyonu
* Maddi Durumu gösteren evraklar: Son 3 aylık Banka hesapları dökümü (orjinal, bakiyeli, güncel ve imzalı- ekinde imza sirküleri olmalıdır) / tapu ve ruhsat fotokopileri

Seyahat Amacına İlişkin Evraklar:
Arkadaş/Akraba ziyaretlerinde;
*  İngiltere'deki tanıdığınız tarafından yazılmış Davet mektubu, imzalı, adres ve telefon bilgilerini içermelidir (faks veya e-posta geçerlidir)
*  Davetiye gönderen kişinin Pasaport Kopyası  (pasaport un ilk sayfası ve geçerli vize sayfa kopyası)
*  Davetiye gönderecek kişinin adres teyidi için Fatura ya da Kira Kontratı
*  Davetiye gönderen kişinin maddi durumunu gösteren evrakları: Banka Hesapları, Maaş Bordrosu gibi
Aile ziyaretlerinde;
Başvurunuzun Aile ziyareti başvurusu olabilmesi için davet gönderen kişinin mutlaka 1.derece yakınınız olması ve süresiz oturumu yada UK vatandaşlığı olması gerekmektedir. (Eş,Anne,Baba,Kardeş,Çocuk,Kayınvalide,Kayınpeder,Torun)
*  İngiltere'deki akrabanız tarafından yazılmış Davet mektubu, imzalı, adres ve telefon bilgilerini içermelidir (faks veya e-posta geçerlidir)
*  Davetiye gönderen kişinin Pasaport Kopyası  (pasaport un ilk sayfası ve geçerli vize sayfa kopyası)
*  Davetiye gönderecek kişinin adres teyidi için Fatura ya da Kira Kontratı
*  Davetiye gönderen kişinin maddi durumunu gösteren evrakları: Banka Hesapları, Maaş Bordrosu gibi
Ticari seyahatlerde;
*  İngiltere'deki firmadan gelen Davet Mektubu (faks veya e-posta geçerlidir) Davet üzerinde İngiltere'deki firmanın kuruluş kayıt numarası muhakkak bulunmalıdır.
Öğrenci ve eğitim amaçlı seyahatlerde;
* Kurs ücretini, ne kadar ödeme yapıldığını, konaklama detaylarınızın, haftada kaç saat eğitim göreceğinizi ve kursun başlangıç tarihler ile ilgili bilgileri içeren İngiltere’de ki kurstan Davet Mektubu (Ayrıca okul kabul mektubunda okul ve havalimanı arasında transferlerin yapılacağı özellikle belirtilmelidir)
* Eğer Türkiye’de öğrenci iseniz ;Öğrenci Belgesi (İngilizce)
* Diploma ve Sertifikalarınız (İngilizce)

Çalışma Belgeleri
* Çalıştığı firma ya da kurumdan konsolosluğa hitaben Antetli kağıda İngilizce dilinde yazılmış vize talep dilekçesi (orjinal ) kişinin firmadaki ,kurumdaki görevi ve gidiş amacı belirtilmelidir.
Başvuru Sahibi Çalışan ise;
* SSK onaylı işe giriş bildirgesi
* Son 3 ayın maaş bordrosu
* 4-A Hizmet dökümü
* Firma İmza sirküleri - Faaliyet belgesi (son tarihli ve İngilizce) -  Şirket Vergi Levhası - Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş bölümü İngilizce olmalıdır)
Başvuru Sahibi İşveren ise;
* Firma İmza sirküleri - Faaliyet belgesi (son tarihli ve İngilizce) -  Şirket Vergi Levhası - Ticaret sicil gazetesi (Kuruluş bölümü İngilizce olmalıdır)
* Bağkur dökümü
Başvuru Sahibi Emekli ise;
* Emekli belgesi
* Emekli hesabının son 3 aylık banka dökümü, imzalı kaşeli ve ekinde banka imza sirküleri olmalıdır.
Başvuru Sahibi ev hanımı veya kişi çalışmıyor ise;
* Masraflarını karşılayacak 1.derece akrabanın çalışma ile gelir belgelerinin tamamı dosyaya eklenmelidir
* Masrafları karşılayacagına dair İngilizce dilekçe
* Ülkedeki bagları ve akrabalık derecesini gösteren Tam Tekmil (tüm aile) Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği aslı ( İngilizceye tercüme edilmiş olmalıdır)
* Öğrenciler için ek olarak Öğrenci belgesi ( belge İngilizce olmalıdır veya tercüme ettirilmelidir)
* 18 yaş altı ise ve ebeveynleri ile yolculuk etmiyorsa ek olarak; İngilizce tercümeli noter onaylı muvaffakatname istenmektedir.

Not: 
* 18 yaş altı öğrenci Grup başvurularında muhafakatname Grup Sorumlusu öğretmenin vekaletiyle seyahat edilecektir şeklinde hazırlanmalıdır.
* Uzun süreli vize taleplerinde  bir önceki vizenizin süresi önemlidir. Vizeler sırasıyla 6 ay, 2 yıl, 5 yıl ve 10 yıllık olarak onaylanmaktadır.

BİYOMETRİ VERİ

Başvuru sahibinin parmak izi işlemi için randevu günü Başvuru Merkezi'nde ŞAHSEN bulunması gerekmektedir

Istanbul UK Vize Başvuru Merkezinin (VAC) adresi : Profilo AVM, Cemal Sahir Cad.  Kat 4 No.138/A Mecidiyekoy, Istanbul

RANDEVU BİLGİSİ

Randevu alımı,  vize evrakları ve pasaportlar tarafımıza ulaştıktan sonra tarafımızca yapılmaktadır ve yoğunluğa bağlı olarak ortalama 5-10 gün sonrasına verilmektedir.
Formunuz On-Line olarak ofisimizde doldurulduktan sonra, Ingiltere vize başvuru merkezinden randevunuz alınıcaktır. Maalesef On-line form doldurmadan randevunuz alınamamaktadır.

VİZE DEĞERLENDİRME SÜRESİ

İngiltere Başkonsoloslugu işlem süresi,  randevu tarihinden sonra 15 iş günüdür. Ücretli olarak sunulan aşağıdaki ek hizmetler ile başvuru daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir. Bazı hizmetler bazı bölgelerde sunulamamaktadır. İstanbu ve Ankara harici diğer bölgelerden yapılacak başvurularda müşteri temsilcimizle teyit ediniz.

KONSOLOSLUĞUN ÜCRETLİ OLARAK SUNDUĞU EK HİZMETLER:

** Super Priority Visa  (SPV);  Sadece İstanbul VAC’dan 08:00 – 09:30 arası yapılan başvurular 24 saat içeirisinde sonuçlanmakta. Bu hizmet Cuma günleri verilmemekte. Servis ücreti 600 GBP + 90 TL banka havale masrafı
** Priority Visa (PV) ;  Tüm ofislerden verilen bu ek hizmet ile başvurular 3-5 iş günü içerisinde neticelenmektedir. Servis ücreti 120 GBP + 15 TL banka havale masrafı
** Premium Lounge (PL) ;  Istanbul, Ankara ve İzmir ofislerinden verilen bu ek hizmet ile başvuru sahipleri ayrı bir salondan daha konforlu başvuru işlemlerini yapabilmektedir.  Bu servisin işlem süresi üzerinde hiçbir etkisi olmayıp ücreti 70 GBP + 15 TL banka havale masrafı
** Prime Time Appointments (PTA) ; Istanbul, Ankara ve İzmir ofislerinden verilen bu hizmet ile 08:30 – 17:00 olan normal çalışma saatleri dışında, 07:30 – 08:30 arası erken saatte başvuru yapma imkanı sunulmaktadır. Servis ücreti 50 GBP + 15 TL banka masrafı